Nauka zdalna w szkołach – nowe zasady organizacji pracy szkół w wybranych województwach od 15 do 28 marca
Od poniedziałku, 15 marca br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych z województw: lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieli zajęcia prowadzone w trybie hybrydowym. Dzieci i młodzież ze starszych klas nadal uczą się zdalnie. W pozostałych województwach nic się nie zmienia. Szkoły i placówki oświatowe w najbliższych dwóch tygodniach będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach.
Województwa pomorskie, mazowieckie i lubuskie
Od 15 do 28 marca w województwach pomorskim, mazowieckim i lubuskim zajęcia dla uczniów klas I-III będą prowadzone hybrydowo, tzn. naprzemiennie. Co to w praktyce oznacza? Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby zorganizować naukę stosując następujące zasady:
- nie więcej niż 50 proc. uczniów mazajęcia w budynku szkoły;
- co najmniej 50 proc. uczniów ma lekcje zdalnie.
Każdy dyrektor najlepiej zna specyfikę swojej szkoły, dlatego nie wskazujemy, ile dni jedna grupa uczniów powinna być w szkole, a ile dni druga. To decyzja dyrektora, który ustali harmonogram prowadzenia zajęć, biorąc pod uwagę – w miarę możliwości – równomierne i naprzemienne rozdzielenie nauki na tryb zdalny i stacjonarny.
Starsi uczniowie z tych regionów będą uczyć się na dotychczasowych zasadach. Utrzymane są również zasady pracy placówek wychowania przedszkolnego.
Województwo warmińsko-mazurskie
W województwie warmińsko-mazurskim na kolejne dwa tygodnie zostają utrzymane ograniczenia dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, z tym że ograniczeniate będą polegać na wprowadzeniu zasad nauczania hybrydowego. Dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować naukę stosując następujące zasady:
- nie więcej niż 50 proc. uczniów ma zajęcia w budynku szkoły;
- co najmniej 50 proc. uczniów ma lekcje zdalnie.
Analogicznie jak w przypadku województw pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiegonie wskazujemy, ile dni jedna grupa uczniów powinna być w szkole, a ile dni druga grupa. O tym decyduje dyrektor szkoły.
Pozostałe dzieci i młodzież ze szkół oraz placówek uczą się w trybie zdalnym.
Nauka w pozostałych województwach
W pozostałych częściach kraju szkoły i placówki, w tym szkoły i placówki specjalne, będą funkcjonowały tak jak dotychczas. Ponadto utrzymane zostały dotychczasowe rozwiązania dotyczące dziecka niepełnosprawnego lub ucznia, który nie ma możliwości nauki w domu.
Bez zmian pozostają zasady na jakich funkcjonują szkoły podstawowe i ponadpodstawowe: sportowe, mistrzostwa sportowego oraz szkoły z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Konkurs "Jestem z Mazowsza - to powód do dumy"
Praca plastyczna, fraszka lub esej – takie zadania czekają na uczniów w konkursie samorządu województwa „Jestem z Mazowsza – to powód do dumy”. Prace można przesyłać do 30 kwietnia br. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Temat przewodni konkursu ma poszerzyć wiedzę młodego pokolenia o historii, kulturze, tradycjach czy przyrodzie zarówno ich małych ojczyzn, jak i całego regionu. Ma również rozwijać i promować talenty artystyczne. Co trzeba zrobić by wziąć w nim udział? Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy plastycznej lub literackiej – fraszki lub eseju.
Twórczo o Mazowszu
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych mieszkający i uczący się na Mazowszu. Uczniowie szkół podstawowych w klasach I-III mają za zadanie przygotować pracę plastyczną (format A3, techniką płaską np. rysunek, grafika, malarstwo). Z fraszką zmierzy się młodzież klas IV-VI szkół podstawowych, zaś uczniowie szkół podstawowych w klasach VII-VIII oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych napiszą esej (maksymalnie 4 strony maszynopisu). Każdy uczeń może przesłać tylko jedną pracę. Co ważne, musi być to praca własna, oryginalna, wcześniej nienagradzana oraz niepublikowana.
Nagrody
Autorzy najlepszych prac w poszczególnych kategoriach otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe lub finansowe.
Pracę plastyczną lub literacką wraz z wypełnionym i podpisanym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Konkurs – Jestem z Mazowsza – to powód do dumy”.
W przypadku prac literackich – fraszki i eseju dopuszczalne jest również przesłanie dokumentówna adres e-mail: konkurs.jestemzMazowsza@mazovia.pl w tytule wiadomości wpisując „Konkurs – Jestem z Mazowsza – to powód do dumy”. Prace można nadsyłać do 30 kwietnia br.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z pracownikami Kancelarii Marszałka pod numerami telefonów: 22 59 07 743 lub 22 59 07 611 bądź drogą elektroniczną na adres: konkurs.jestemzMazowsza@mazovia.pl
Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w Regulaminie.
regulamin-konkursu-jestem-z-mazowsza1.docx
XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci: "Bezpiecznie na wsi mamy- od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy"
Zapraszamy do udziału w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Oddział Regionalny KRUS Warszawa pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”.
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych: I grupa – klasy 0-III szkoły podstawowej; II grupa – klasy IV-VIII szkoły podstawowej.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej, w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym oraz rolniczym chorobom zawodowym, od 30 lat upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Szczegóły w załączonym regulaminie.
Serdecznie zapraszamy!
Od 17 do 19 marca tzw. próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy diagnostyczne od 17 do 19 marca br. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram.
Harmonogram przeprowadzania testów diagnostycznych
- 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
- 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
- 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Materiały Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną w pierwszej kolejności udostępnione dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO oraz/lub serwisów OKE przeznaczonych dla dyrektorów szkół.
O terminie przekazania materiałów okręgowe komisje egzaminacyjne poinformują dyrektorów szkół w pierwszym tygodniu marca br. Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną udostępnione na tyle wcześnie, aby umożliwić dyrektorom szkół powielenie ich w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów uczestniczących w tym teście.
Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną również zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl), na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby umożliwić wzięcie udziału w badaniu diagnostycznym uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.
Zasady oceniania rozwiązań zadań będą zamieszczane na ww. stronach internetowych oraz przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO każdego dnia diagnozy ok. godz. 16:00.
Test diagnostyczny – przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty
Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). Diagnoza musi zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.
Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów.
Przypominamy, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki[1]. Zmianie – w stosunku do egzaminów w latach 2019–2020 – ulegnie również liczba punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie zadań w danym arkuszu egzaminacyjnym. Wszystkie szczegóły dotyczące egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów są dostępne w aneksach do informatorów o egzaminie ósmoklasisty na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Warto zwrócić uwagę na to, że zadania w teście diagnostycznym mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do połowy marca br. Zachęcamy dyrektorów do poinformowania ósmoklasistów oraz ich rodziców o przyczynie ewentualnych trudności w rozwiązywaniu niektórych zadań w teście w takiej sytuacji oraz możliwości powrotu do nierozwiązanych zadań po realizacji danego zagadnienia na lekcjach.
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w tym aneksy do informatorów zawierające wymagania egzaminacyjne obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021
- przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
- arkusze próbnych egzaminów ósmoklasisty z ubiegłych lat (tutaj oraz tutaj)
- arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r. i 2020 r.
- osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
- filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
[1] Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493, z późn. zm. – w szczególności Dz.U. poz. 2314).
Materiały
Pudełko ze szpatułek
Drewniane szpatułki (inaczej patyczki lekarskie) to materiał z, którego można samodzielnie skonstruować, wiele przydatnych przedmiotów, na przykład pudełko. Uczniowie klasy V na zajęciach techniki przygotowali samodzielnie pudełko na drobiazgi. Wykonanie pudełka ze szpatułek wymagało od uczniów staranności i precyzji. Wszyscy uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem doskonale.
Powiatowy Konkurs na "Najładniejszą ozdobę wielkanocną"
W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami Świętami Wielkanocnymi Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "DOM NA SZLAKU” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie zaprasza do udziału w Powiatowym Konkursie na "Najładniejszą ozdobę wielkanocną".
-
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, placówek oświatowych, ośrodków kultury czy świetlic środowiskowych – z terenu powiatu sochaczewskiego.
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy np. – pisanki, ozdoby czy stroika wielkanocnego. Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji świąt Wielkiej Nocy. Prace mogą być wykonane z dowolnego tworzywa i w dowolnej technice. Konstrukcja ozdabianego przedmiotu powinna być stabilna. Prace niestabilne, ze słabo zamocowanymi elementami ozdobnymi nie będą brały udziału w konkursie.
Oceniane będą: nawiązanie do tradycji, kolorystyka, nowatorstwo wykonania, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.
Organizator przewiduje dwie kategorie wiekowe:
- 10-14 lat,
- 15-19 lat.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie metryczki konkursowej i nadesłanie jej wraz z pracą na adres Organizatora. Ozdobę wielkanocną należy przesłać do 22 marca 2021 r. na adres: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy (Załusków 6, 96-521 Brzozów Stary) - liczy się data stempla pocztowego. Prace mogą być też dostarczone osobiście do placówki w Załuskowie. Można je także dostarczyć do siedziby Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie (w godz. 8.00-16.00), ul. marsz. J. Piłsudskiego 65 – jednakże do 19 marca br.
Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko autora, wiek, klasę, nazwę szkoły, nazwisko opiekuna.
Regulamin konkursu: MOW_-_Powiatowy_konkurs_plastyczny.docx
Zapraszamy do udziału!
-
Nauka zdalna w starszych klasach wydłużona do 14 marca 2021 r.
26 lutego opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021 r., poz. 366).
Zgodnie z wprowadzoną zmianą od dnia 1 marca 2021 r. do dnia 14 marca 2021r.. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:
- szkół podstawowych w zakresie klas IV-VIII;
- szkół ponadpodstawowych;
- placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego;
- ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
- domów wczasów dziecięcych;
- szkolnych schronisk młodzieżowych.
Jednocześnie od dnia 1 marca 2021 r. do dnia 14 marca 2021 r. na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego ogranicza się również funkcjonowanie publicznych i niepublicznych szkół podstawowych w zakresie klas I–III.
W przypadku:
- szkół podstawowych specjalnych w zakresie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych,
- szkół podstawowych specjalnych w zakresie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
- szkół podstawowych specjalnych w zakresie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej
- zajęcia mogą być prowadzone w szkole; o prowadzeniu zajęć w szkole decyduje dyrektor szkoły.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r
Co warto przeczytać? Jak zachęcić do przeczytania książki, która mnie zachwyciła?
Konkurs „Tę książkę warto przeczytać” organizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę w Sochaczewie już po raz 18. polegał na zaprezentowaniu książki w taki sposób, aby słuchacze chętnie po nią sięgnęli. Miał też pokazać, że przyjemności z przeczytania dobrej książki, czy wiersza nie da się porównać z żadną inną.
Wczoraj, 24 lutego br., poznaliśmy laureatów międzyszkolnych zmagań o najlepszą reklamę książki. I choć w tym roku amatorzy dobrych publikacji nie występowali przed publicznością, to stanęli na wysokości zadania. Ich występy były nagrywane w domu, szkole lub plenerze i w postaci filmików nadesłane do nas drogą elektroniczną. Jurorzy oglądali je na dużym ekranie.
Konkurs odbywał się pod patronatem starosty sochaczewskiego Jolanty Gonta.
Ogromny sukces osiągneła uczennica klasy V SP w Gawłowie Nadia Czubacka - zdobyła zaszczytne II miejsce
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Magiczna Moc Bajek projekt w oddziale przedszkolnym
Magiczna Moc Bajek to projekt czytelniczy realizowany w naszej szkolnej bibliotece. Tym razem uczniowie oddziału przedszkolnego wysłuchali legendy o Śpiących Rycerzach w Tatrach. Piękna opowieść została później przeniesiona na papier. Dzieci namalowały nasz piękny Giewont. A na zakończenie zajęć bibliotecznych wspólnie słuchając góralskiej muzyki uczyliśmy się tańca " zbójnickiego ".
Klikaj bezpiecznie - Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!
9 lutego 2021 r. obchodziliśmy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu
Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
DBI 2021 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Ma na celu zachęcenie wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.
Nasza szkoła, również uczestniczyła w tym przedsięwzięciu i jak co roku podjęliśmy szereg działań propagujących bezpieczeństwo w sieci, promocję pozytywnego wykorzystywania internetu, ale przede wszystkim szerzenie kultury szacunku.
Dni bezpieczeństwa w Sieci w naszej szkole obchodziśmy w dniach 9 lutego – 19 lutego 2021 r.
pod hasłem "Klikaj bezpiecznie - Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!"
Pamiętajmy:
- cyfrowe bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą,
- internet jest bardzo pożyteczny, ale może być niebezpieczny,
- każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta,
- każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym,
- każdy internauta ma obowiązek tworzyć kulturę szacunku w Sieci (tzw. Netykietę).
STOP mowie nienawiści, nie obrażaj, nie dokuczaj, nie hejtuj, bądź kumplem!
Nie jesteś sam! W razie poczucia zagrożenia w sieci, szukaj pomocy:
Dyżurnet.pl – polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w internecie,
800 100 100 – bezpłatny punkt pomocy w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
11
„Pomagamy z miłości” czyli walentynkowa akcja charytatywna dla Alana Jasińskiego
15 lutego 2021 r. w naszej szkole odbyły się obchody Walentynek dla klas 1-3 Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola. Tego dnia dzieci wzięły udział w konkursie na najczerwieńsza klasę, słodką nagrodę wygrała klasa II. Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy. Dzieci mogły również wysyłać walentynki za pomocą poczty walentynkowej oraz zakupić smakołyki w walentynkowym sklepiku. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na leczenie chłopca Alanka Jasińskiego z Brochowa. Dzisiejszy dzień jest dowodem na to, że poniedziałki nie zawsze muszą kojarzyć się z szarością, w naszej szkole było bardzo kolorowo i wesoło. Dziękujemy za wspólny czas i zaangażowanie całej społeczności szkolnej.
Samorząd Uczniowski oraz Wolontariusze
7
Nie Zmarnuj Swojego Talentu
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu Nie Zmarnuj Swojego Talentu. Jest to ogólnopolski projekt profilaktyczny dla szkół podstawowych. Głównym celem jest odkrywanie talentów oraz walka z lenistwem. Atrakcją spotkania była wielka maskotka „Lazy Monster”- potwór lenistwa, z którym może walczyć każdy z nas.
Kino w szkole
Film jest wspaniałym źródłem poznawania świata, własnych emocji a także okazją do świetnej zabawy. Uczniowie klas I- III oraz Oddziału Przedszkolnego obejrzeli ciekawe bajki. Na jeden dzień zmieniliśmy sale lekcyjne w sale kinowe!
Pyszne Walentynki - projekt realizowany na zajęciach techniki w klasach IV-VI 💖
Serdecznie dziękuję wszystkim Uczniom klas IV-VI za ogromne zaangażowanie i udział w projekcje
,,Pyszne Walentynki". Zapraszam do obejrzenia filmu.
Opiekun projektu: Zofia Tokarska-Chojnacka
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie