• Świetlica

•

Drodzy Rodzice! Niedługo zostanie utworzona grupa dla rodziców dzieci, które uczęszczają na świetlicę szkolną. Na grupie będziemy zamieszczać informację o planowanych dniach,które będziemy chcieli zrealizować razem z dziećmi. Będzie to grupa stworzona z myślą lepszej komunikacji między rodzicami a nauczycielami świetlicy:) Również będziemy zamieszczać na wspomnianej grupie informacje co dzieci mają przynieść na dany dzień, oczywiście z wcześniejszym wyprzedzeniem. Mamy nadzieję, że będzie to wspaniale i przede wszystkim ciekawie spędzony czas na naszej świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2023/2024:) Wychowawcy świetlicy:)

CELE I ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Cele ogólne:

1. Zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po ich zakończeniu.
          2. Stworzenie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
          3. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.
          4. Integracja grupy rówieśniczej.

Cele szczegółowe:

1. Rozwijanie umiejętności manualnych.
          2. Zwiększanie sprawności fizycznej.
          3. Wyzwalanie ekspresji twórczej dzieci.
          4. Kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie.
          5. Wdrożenie do przestrzegania obowiązujących norm i zasad wychowania.
          6. Wyrabianie umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych:
            • umiejętność komunikowania się, wyrażanie własnych przekonań, uczuć oraz dostrzeganie ich u innych osób,
            • umiejętność rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowanie nad emocjami.
          7. Wdrażanie do planowania prac indywidualnych i grupowych.
          8. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za podejmowane działania.
          9. Wdrażanie do utrzymania porządku, poszanowania własności.
          10. Wzbogacanie wiadomości o środowisku społecznym i przyrodniczym ucznia.
          11. Stwarzanie możliwości wykorzystania posiadanej wiedzy i umiejętności w sytuacjach praktycznych.
          12. Rozwijanie kompetencji językowych uczniów:
            • kształtowanie umiejętności wypowiadania się,
            • ćwiczenie umiejętności samodzielnego czytania i słuchania tekstu czytanego,
            • rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
            • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień recytatorskich,
            • ćwiczenie umiejętności zapamiętywania.
          13. Rozwijanie zdolności i ekspresji dzieci, eksponowanie twórczości dziecięcej.
          14. Propagowanie zdrowego stylu życia, pobudzanie dzieci do pokonywania bezczynności, do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Pragnieniem wychowawców jest, aby świetlica była miejscem, w którym dzieci dobrze się czują i w którym będą rozwiązywane ich ważne problemy. W związku z tym ich działaniu przyświecają zasady:

• poszanowania osobistej godności, a więc odnoszenia się z szacunkiem do ucznia, uznawania jego wartości i cech indywidualnych, tolerancyjności wobec jego upodobań i dążeń,
            • lojalności przejawiającej się w rzetelności i uczciwości wobec wychowanka, poszanowania jego tajemnic osobistych oraz obrony dobrego imienia ucznia,
            • zasady wielkoduszności wobec ucznia, polegającej na wybaczaniu mu urazów i przewinień,
            • tworzenie warunków do okazywania otwartości przeżyć, polegającej na tym, że wychowawca daje wychowankowi możliwość uzewnętrznienia ekspresji emocjonalnej oraz wyrażenia osobowości i indywidualności,
            • samokrytycyzmu wychowawcy przejawiającego się w gotowości do przyznania się do błędu, pomyłki lub podjęcia niewłaściwej decyzji,
            • zainteresowania osobistymi sprawami wychowanków przejawiającymi się troską o losy dziecka, służenia mu radą i pomocą w kłopotach,

Godziny pracy świetlicy

Poniedziałek, wtorek, środa , czwartek, piątek:    7:30-17:00

Dokumenty do pobrania:

Karta_zgloszenia_swietlica_2023_2024(1).docx Wnioski przyjmujemy do 20.08.2023r.

Procedury_Swietlicy.docx