• Dzień Samorządności

            21 marca to dzień szczególny - również w naszej szkole. Jest to ten jeden dzień w roku szkolnym, kiedy to uczniowie sprawują władzę w szkole. Uczą się wówczas samorządności i odpowiedzialni za naszą szkołę. 

            Jak dobrze wiemy, 21 marca to również „Dzień wagarowicza”. Jednak nasza szkoła nie świeciła dzisiaj pustkami. W naszej szkole było kolorowe, radośnie i humorystycznie. Budynek SP stał się miejscem sympatycznej i wesołej zabawy.

            Podczas zajęć uczniowie  mieli okazję doświadczyć na czym polega praca nauczyciela, która ich zdaniem wcale nie jest łatwa - cierpliwość, odpowiednie przygotowanie do zajęć, dyscyplina w klasie, wzbudzenie zainteresowania uczniów itp. Nauczyciele z pozycji ucznia aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

            Zarówno świetna zabawa, jak i odrobina rywalizacji spowodowały, że ten dzień  na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.

            Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę :-)

             

          • Tę książkę warto przeczytać: nagrody rozdane - sukces naszej uczennicy!

            Za nami 21. edycja konkursu powiatowego „Tę książkę warto przeczytać”. W środę 20 marca odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu. 

            Konkurs „Tę książkę warto przeczytać” ma już ugruntowaną, wieloletnią tradycję, choć w międzyczasie, w związku z pandemią, jego formuła ewoluowała. Uczestnicy zamiast bezpośredniej prezentacji przed jurorami wybranej książki dokonują jej w swoich domach, nagrywają filmik i przesyłają go komisji.

            W tym roku w konkursie wzięło trzydziestu jeden uczestników. Byli to uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych z powiatu sochaczewskiego.

            Z radością informujemy, że uczennica naszej szkoły Nadia Czubacka otrzymała wyróżnienie. 

            Serdecznie gratulujemy!

             

          • ENGLISH IS COOL 2024 - konkurs

            REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU GRAMATYCZNO – LEKSYKALNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ENGLISH IS COOL 2024

             

            I. Cele konkursu:

            - rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem angielskim;

            - doskonalenie znajomości języka angielskiego;

            - rozpowszechnianie oraz wzbogacanie wiedzy o kulturze i tradycji krajów anglojęzycznych;

            - motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego;

            - wyłonienie uczniów uzdolnionych językowo;

            - Pogłębianie już istniejącej współpracy między placówkami oświatowymi na terenie gminy Sochaczew.

             

            II. Organizatorem i inicjatorem i Gminnego Konkursu Gramatyczno – Leksykalnego ENGLISH IS COOL 2024 jest Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokasie, adres: Mokas 26, 96-500 Sochaczew.

             

            III. Warunki uczestnictwa.

            Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń z klas IV – VIII szkół podstawowych na terenie gminy Sochaczew, który został wytypowany przez swojego nauczyciela anglistę. Każdy nauczyciel może wytypować 3 uczniów z każdego rocznika. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przysłanie do siedziby organizatora formularza zgłoszeniowego (załącznik nr 1).

            Zgłoszenie uczestnictwa zainteresowane szkoły przesyłają do dnia 5 kwietnia 2024 r na adres mailowy nauczyciela koordynującego przebieg konkursu: katarzynaszkolamokas@op.pl

             

            Termin przeprowadzenia konkursu 19 kwietnia 2024 r.

            Przekazanie wyników do szkół – 10 maja 2024 r.

            Omówienie i rozdanie dyplomów 24 maja 2024 r.

            Miejsce przeprowadzenia konkursu – uczniowie będą pisać konkurs w szkole do której uczęszczają

             

            IV. Zasady i przebieg konkursu ENGLISH IS COOL 2024

            W roku szkolnym 2023/2024 konkurs odbywa się w jednym etapie. najlepszych uczniów z klas V. Szkoły biorące udział w konkursie zobowiązane są do przeprowadzenia konkursu dnia 19 kwietnia 2024 r(piątek) o godz 9.00.

            Czas trwania konkursu to 60 minut. Konkurs ma formę testu gramatyczno – leksykalnego jednokrotnego wyboru składającego się z 40 pytań oraz krótkiej wypowiedzi pisemnej.

            Pytania konkursowe obejmują swoim zakresem podstawowe oraz ponadpodstawowe treści nauczania języka angielskiego przewidziane odpowiednio dla każdej z klas od IV do VIII szkoły podstawowej.

            W czasie testu uczniowie nie mogą korzystać z żadnych pomocy naukowych, ani sprzętów elektronicznych.

            Czas trwania konkursu jest przez organizatorów ustalony i nie może być przedłużony: konkurs trwa 60 minut + 10 minut sprawy organizacyjne.

            O zwycięstwie decyduje suma uzyskanych punktów.

            Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwać będą wyznaczeni do tego celu nauczyciele.

            Uczniowie, którzy nie będą pracować samodzielnie zostaną wyeliminowani z konkursu.

             

            V. Zakres programowy

             

            KLASA IV:

            GRAMATYKA: czasownik „to be”, liczba mnoga rzeczowników, Saxon Genitive „have”, „have got”, „can”, zaimki osobowe i dzierżawcze, zaimki wskazujące „this/that”, „these/those”, przyimki typu: on, under, in etc., konstrukcje “there is/there are”, przedimek określony i nieokreślony, zaimki pytające, przyimki miejsca

            SŁOWNICTWO: liczebniki: 1-100, dni tygodnia, miesiące, godziny, relacje rodzinne, stopnie pokrewieństwa, nazwy przedmiotów szkolnych (np. tablica, ołówek), nazwy zawodów, kolory, zabawki, części ciała, zwierzęta, szkolny plan lekcji, przedstawianie się, pozdrawianie, ubrania jedzenie, opis miejsc (np. pokoju)

            MOŻLIWA PRACA PISEMNA: opis szkoły, klasy lub pokoju, krótka wypowiedź na temat swoich ulubionych rzeczy, przedmiotów szkolnych, opis swojej rodziny. (Minimum 8 zdań)

             

            KLASA V

            GRAMATYKA: Zakres klasy IV plus: czas present simple, present continuous, rzeczowniki policzalne i niepoliczalne, stopniowanie przymiotników, czas past simple czasownika „to be”, „can” oraz innych czasowników

            SŁOWNICTWO: Zakres klasy IV plus: miasto i obiekty znajdujące się w nim, wskazywanie drogi, podstawowe pojęcia geograficzne, komputery i technologie, rodzaje muzyki i instrumentów, zakupy, języki świata, narodowości, wygląd zewnętrzny człowieka, hobby, jedzenie, przepisy

            MOŻLIWA PRACA PISEMNA: opis swojego dnia lub tygodnia, podanie przepisu na swoją ulubioną potrawę, opis miasta lub domu (Minimum 10 zdań)

             

            KLASA VI

            GRAMATYKA:Zakres klas IV i V oraz: czas past continuous, future simple, konstrukcja „be going to, czasowniki modalne: can, must, have to/ don’t have to

            SŁOWNICTWO: zakres klas IV i V oraz: pogoda, sport, budynek szkolny i jego pomieszczenia, środki transportu, podróże, wynalazki, zawody

            MOŻLIWA PRACA PISEMNA: opis przygody wakacyjnej, list do koleżanki z Anglii, opis planów na najbliższe wakacje.

             

            KLASA VII

            GRAMATYKA: Zakres klas IV-VI oraz czas present perfect, strona bierna w czasie present simple i past simple.

            SŁOWNICTWO: Zakres klas IV-VI oraz: prawidłowe żywienie, ochrona środowiska, człowiek i jego zainteresowania, film, sztuka,

            MOŻLIWA PRACA PISEMNA: list do kolegi/koleżanki z Anglii na podany temat, opis podróży, opis swojego stylu życia i odżywiania, opis ciekawej przygody, wpis na blogu

             

            KLASA VIII

            GRAMATYKA : Zakres dla klas IV – VII plus tryby warunkowe – 0, 1, 2, strona bierna w czasach past, present i future

            SŁOWNICTWO: Zakres dla klas IV – VII plus nastroje, cechy charakteru, zdrowie, społeczeństwo, podróże

            MOŻLIWA PRACA PISEMNA: list do koleżanki/kolegi z Anglii, opis podróży, opis swojego stylu życia i odżywiania, opis ciekawej przygody, wpis na blogu

             

             

            VI. Nagrody

            Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymuje dyplom oraz ocenę cząstkową bardzo dobrą.

            Każdy laureat konkursu otrzymuje dyplom i nagrodę oraz ocenę celującą cząstkową.

             

          • Międzyszkolnym konkursie z języka angielskiego dla ósmych klas!!        

            Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie z języka angielskiego dla ósmych klas!!                                                          

            • I etap konkursu -przygotowanie prezentacji o Rodzinie Królewskiej (The Royal Family) w języku angielskim. Prezentację należy przesłać do 30 kwietnia na adres mailowy: kujawa_piatek@zskz.com.pl lub bylinska@zskz.com.pl. 10 najlepszych prac zakwalifikuje się do II etapu konkursu, czyli QUIZU na temat Rodziny Królewskiej, który odbędzie się w naszej szkole 21 maja 2024 r.

             Formuła prezentacji dowolna. Mile widziane prezentacje multimedialne, plakaty, gazetki. Bierzemy pod uwagę kreatywność, wkład pracy i poprawność językową.

            • Zapewniamy certyfikaty dla nauczycieli oraz uczestników konkursu.
            • Dla zwycięzców przewidziane nagrody w postaci obniżki czesnego (1000zł - I miejsce, 750 zł - II miejsce, 500zł - III miejsce) dla uczniów którzy zechcą dołączyć do naszej szkoły.

            Życzymy Wszystkim SUPER ZABAWY :) 

          • 18 marca uczniowie klasy III, IV, V wybrali się do tematycznego parku rozrywki –Mandoria w Rzgowie.

            Ten, otwarty w lipcu 2021 roku, obiekt jest największym całorocznym parkiem rozrywki w Polsce. Znaleźliśmy tam ponad 20 atrakcji pod dachem, w tym roller-coastery, karuzele, zjeżdżalnie na 6 torów, łódki na wodzie, labirynty i wiele innych. W „Mieście Przygód” atrakcje są naturalną częścią całego miejsca, czyli miasta ze swoją historią i stylem. To tutaj renesansowa Europa łączy się z nowoczesnością, a XVI-wieczne miasto handlowe zmienia się w park rozrywki, dzięki czemu poczuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie. W „Mieście Przygód” wszyscy bawili się znakomicie i nie mieli czasu na nudę. Dali się porwać przygodzie, korzystając z mnóstwa atrakcji. Czas spędzony w tym fantastycznym miejscu pozostanie wyjątkowym wspomnieniem.

            Mandoria z pewnością jest miejscem niezwykłym, które zagwarantowało nam wspaniałą zabawę i masę niesamowitych emocji.

          • Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem 2024

            Za nami uroczysta gala finałowa XI edycji Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. 

            Tegoroczna edycja została poświęcona Rodzinie Ulmów. To polscy bohaterowie, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, zamordowani przez niemiecką żandarmerię za pomoc Żydom udzielaną im podczas II wojny światowej.

            Poniżej publikujemy laureatów. 

            KATEGORIA I (przedszkola i oddziały przedszkolne)

            ZESPOŁY

            III miejsce – Zespół ze Szkoły Podstawowej w Gawłowie 

             

            KATEGORIA III (klasy 4-6 szkoły podstawowe)

            POEZJA PATRIOTYCZNA

            III miejsce – Magdalena Tempczyk 

             

            KATEGORIA IV (klasy 7 i 8 szkoły podstawowe)

            PIEŚN PATRIOTYCZNA

            I miejsce – Nadia Czubacka 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Małe Dyktando

            Miejsko - gminny konkurs ortograficzny,, Małe Dyktando " 8 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Sochaczewie odbył się miejsko - gminny konkurs ortograficzny,, Małe Dyktando". Do ortograficznych zmagań przystąpiło 46 uczniów. Uczniowie byli oceniani indywidualnie, za I, II i III miejsca otrzymali medale: złote, srebrne i brązowe oraz nagrody książkowe. Dwóch uczniów naszej szkoły z klasy 3 wzięło udział w konkursie : Natan Budziarek - zajął II miejsce, Michał Wieczorek - zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w ortograficznych zmaganiach.

          • DZIEŃ KOBIET 💌💐

            Ósmego marca marcowy wiatr z odświętną miną do miasta wpadł.Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż i kupił bukiet z tysiącem róż.I na przystanku przystanął wiatr i każdej Pani podawał kwiat!

            Dzień Kobiet na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.

            Dzień Kobiet w klasach młodszych był obchodzony uroczyście. Chłopcy zachowali się jak dżentelmeni.  Samorząd Uczniowski z Wolontariuszami również przygotowali niespodziankę dla wszystkich dzieci. Kwiatowy sklepik w którym można było kupić kwiaty oraz lizaki. W klasach były rozdawane kartki z życzeniami, które zbieraliśmy do poczty kwiatowej. Był to miły i sympatyczny dzień.

          • Bezpieczni w sieci

            Dzień Bezpiecznego Internetu to największa doroczna akcja na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie.W tym roku DBI wypada 6 lutego, ale obchody w naszej szkole trwają ponad miesiąc.Uczniowie na lekcjach informatyki poznają i pogłębiają wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa młodych internautów.Nasza szkoła, jak co roku, zarejestrowała swoją inicjatywę na stronie DBI.pl 

             

            • Mówiliśmy o zagrożeniach  podczas korzystania z e-handlu, e-urzędu oraz e-bankowości, e-nauki. W tym roku szczególny nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo telefonów komórkowych, naszych profili na portalach społecznościowych, hejt oraz świadome i odpowiedzialne korzystanie z sieci.
            • Uczniowie poznali drużynę Sieciaków, która przekazała im zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
            • klasy oglądały filmy edukacyjne związane ze specyfiką cyberprzemocy i jej możliwymi konsekwencjami (zarówno dla ofiar, jak i sprawców) oraz metodami rozwiązywania sytuacji związanych z przemocą  w cyberprzestrzeni m. in. “Dzień z życia”, “Hejt” czy “Gdzie jest Mimi” oraz filmy z serii “321 Start!” i “Owce w sieci”
            • by sprawdzić swoją wiedzę rozwiązywali online testy, łamigłówki, krzyżówki itp. związane z tematem zagrożeń i bezpieczeństwem w Internecie oraz opracowywali w różnej formie tematykę “Jestem bezpieczny w sieci”.

            Wszystkich rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy

            na polecane strony:

          • Dzień Tosta

            29 lutego to Dzień Tosta. Okazało się, że wszyscy lubią tę przekąskę. Tego dnia uczniowie klasy 1A w klasie przygotowali pyszne tosty. Postawili na słodki smak. Były gorące kanapki z kremem czekoladowym oraz , truskawkowym dżemem. To był pyszny dzień!