Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej. Hasłem przewodnim Kampanii w 2023 roku było: #10 sekund. Celem było uświadomić jak reagować na przemoc.Ile można zrobić w ciągu #10sekund, żeby powstrzymać przemoc? Należy zwracać uwagę na to, że 10sekund to wystarczający czas, żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec. Ale to też wystarczający czas, żeby zauważyć i pomóc.
#10sekund: Po pierwsze nie odchodź. Nie odwracaj wzroku. Obserwuj i reaguj adekwatnie do sytuacji. Bądź uważny. Ważne jest to, co może zrobić każdy z nas.
10 lat kampanii w Polsce i 10 sekund, które mogą być decydujące...
W tym roku nasza szkoła, jako placówka oświatowa, nawiązała partnerstwo z Fundacją.
W ramach udziału w Kampanii 19 Dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży podjęliśmy różnorodne działania mające na celu: uświadomienie problemu , zapobieganie zjawisku, jak również przekazanie wiedzy gdzie szukać pomocy dla osób doświadczających przemocy. Powstały szkolne gazetki informacyjne.Każda klasa miała za zadanie wykonać plakat o przeciwdziałaniu przemocy. Psycholog, pedagodzy i wychowawcy klas na godzinach wychowawczych przeprowadzili zajęcia profilaktyczne, realizowali tematykę wynikającą z założeń Kampanii. Mówiono o prawach dziecka, godności, szacunku i bezpieczeństwie. 13-tego listopada w szkole zorganizowano " Dzień na pomarańczowo". Uczniowie i nauczyciele mieli ubrania i akcesoria w tym kolorze. Do stroju przypinano pomarańczową wstążeczkę . To pokazało jak ważny temat poruszyła powyższa akcja. W Kampanię bardzo zaangażowani byli zarówno uczniowie jak i nauczyciele.
Przemocy mówimy stanowcze NIE!