Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właściwie skomponowane posiłki dostarczają energię oraz są źródłem cennych składników odżywczych. A dla dzieci w wieku szkolnym jest to bardzo znaczące. Klasa 5 na lekcjach techniki zapoznawały się z zasadami zdrowego odżywiania. Finalnym zadaniem było przygotowanie zdrowego posiłku. Zobaczcie, co smacznego z tego wyszło!
ABC zdrowego odżywiania na lekcjach techniki
1
Kazimierz Dolny – perełka Lubelszczyzny
Dnia 6 czerwca 2023 roku klasy: 8a, 8b i 7 wyruszyły na wycieczkę krajoznawczą do urokliwego miasteczka nad Wisłą -Kazimierza Dolnego, które przywitało nas piękną słoneczna pogodą. Najpierw udaliśmy się do Wąwozu Korzeniowego- miejsca, w którym podziwialiśmy niezwykłe kształty korzeni drzew. Później zwiedzaliśmy wzgórze zamkowe. Odwiedziliśmy ruiny zamku zbudowanego w połowie XIV wieku na rozkaz Kazimierza Wielkiego. Po zejściu z zamku udaliśmy się na punkt widokowy, czyli na Górę Trzech Krzyży, z którego podziwialiśmy zabytkowe miasteczko i przełom Wisły. Kolejnym punktem wycieczki był kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów. Zwiedziliśmy też miejski rynek, gdzie zjedliśmy pyszne lody, kupiliśmy pamiątki, a przede wszystkim wypiekanego z ciasta drożdżowego koguta.
Ostatnim punktem pobytu w Kazimierzu był rejs po Wiśle. Płynąc statkiem podziwialiśmy piękne nadwiślańskie krajobrazy i zamek w Janowcu.
Wycieczka była bardzo udana, zobaczyliśmy urocze zakątki i zabytki ale przede wszystkim spędziliśmy wspólnie czas.
98
Hiszpańska przygoda uczniów
Uczniowie klas VII, VIIIa oraz VIIIb wzięli udział w wycieczce samolotowej Polskimi Liniami Lotniczymi LOT do jednych z najpiękniejszych i pełnych słońca miejsc na południu Europy - na Costa Brava w Hiszpanii, do Barcelony. Można tam spotkać zabytkową architekturę, urokliwe uliczki i parki. Pierwszego dnia po przylocie na miejsce i zakwaterowaniu w hotelu, rozpoczęliśmy zwiedzanie starego miasta w Barcelonie wokół deptaka Las Ramblas, główniej turystycznej arterii miasta, przez Plaça Catalunya aż do kolumny Kolumba i starego portu Port Vell. Rynek św. Józefa, czyli La Boqueria.
Drugiego dnia mieliśmy okazję wjechać kolejką na Wzgórze Montjuïc, gdzie z zamku rozpościera się piękny widok na starą Barcelonę i port. Następnie spacerowaliśmy po dawnym kompleksie olimpijskim z Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku, a spacer zakończyliśmy przy monumentalnym Palau Nacional, gdzie odbywa się pokaz słynnej Magicznej Fontanny. Tego samego dnia przejechaliśmy komunikacją miejską pod słynny Camp Nou, czyli stadion drużyny FC Barcelona, który pomieścić może prawie 100 tys. widzów.
W kolejnych dniach spędzaliśmy wspaniałe chwile na plaży. Słoneczna pogoda sprzyjała opalaniu oraz grom i zabawom. Dzięń Dziecka uczciliśmy hucznie na plaży. Pilot naszej wycieczki, pani Marta Rydel, przygotowała z tej okazji słodki poczęstunek oraz zamówiła pizzę. Po relaksie nad morzem, poznaliśmy Barcelonę Gaudiego: Park Guell, z którego rozpościera się piękny widok na całe miasta oraz kościół Sagrada Familia. Mimo, że nadal nie jest ukończony, dzięki swojej wyjątkowości jest jednym z najważniejszych symboli miasta. W celu zapewnienia komfortu w trakcie zwiedzania z przewodnikiem na wszystkich wycieczkach nasza grupa była wyposażona w słuchawki Audio Guide.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni z niezapomnianego wyjazdu. Dziękujemy Pani Marcie Rydel za empatyczne podejście do uczestników, otwartość, elastyczność oraz wspaniale przygotowaną wycieczkę.47
Powiatowy Konkurs Piosenki Do Re MI
W dniu 17 maja w Szkole Podstawowej nr 7 w Sochaczewie odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu "Do Re Mi". Naszą szkołę, reprezentowały uczennice z klasy I, II i VII - Maja Smerdel, Zofia Wieczorek, Maja Matysiak i Nadia Czubacka.
Na tegorocznym konkursie śpiewano piosenki polskich artystów, których nazwiska zaczynają się na litery M, N i O. Uczniowie śpiewali najczęściej utwory Alicji Majewskiej, Margaret, Czesława Niemena, Małgorzaty Ostrowskiej i Mrozu.
Nasza uczennica Nadia Czubacka zajęła II miejsce - KATEGORIA KLAS VII-VIII SP i SZKOŁY ŚREDNIE
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów 😀
Przygotowała: Zofia Tokarska-Chojnacka
Powiatowy konkurs Najpiękniejsza zakładka do książki
🚴♀🚴 Egzamin praktyczny na kartę rowerową
19.05.2023r. odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Nasi uczniowie wykazali się dobra znajomością przepisów oraz zaprezentowali swoje umiejętności prowadzenia roweru. Dziękujemy panu policjantowi z KPP W SOCHACZEWIE za pomoc w przeprowadzeniu egzaminu.
Nowym pełnoprawnym uczestnikom ruchu drogowego życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi 😄
Przygotowała: Zofia Tokarska-Chojnacka
Zdjęcia: Zofia Tokarska-Chojnacka
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Sochaczewski na rok szkolny 2023/2024.
Terminy postępowania rekrutacyjnego zostały określone w Załączniku Nr 1 do zarządzenia Nr 8 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2023 r.
Kandydaci do szkół mogą składać wnioski o przyjęcie w terminie od 15 maja 2023 r. do 19 czerwca 2023 r. do godz. 15.00.
UWAGA! Wyjątek! Kandydaci, którzy we wniosku na liście preferencji wybiorą oddział przygotowania wojskowego w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie (niezależnie czy na miejscu pierwszym czy kolejnym), składają wniosek w szkole pierwszego wyboru w skróconym terminie tj.: od 15 maja 2023 r. do 29 maja 2023 r. do godz. 15.00. Po tym terminie nie będzie możliwości ubiegania się o przyjęcie do oddziału przygotowania wojskowego w terminie podstawowym.
W przypadku tego oddziału kandydatów będzie obowiązywała dodatkowo próba sprawności fizycznej przeprowadzona w terminie 1-2 czerwca 2023 roku w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie ( dotyczy to każdego kandydata, który wybrał ten oddział na miejscu pierwszym lub kolejnym).
Rekrutacja odbywa się za pomocą elektronicznego systemu naboru.
Adres strony dla kandydata: sochaczew.edu.com.pl
W systemie kandydat zakłada swoje indywidualne konto (ważne! pamiętać login i hasło) wypełnia wniosek o przyjęcie do szkoły, a następnie wydrukowany i podpisany przez rodziców/prawnych opiekunów zanosi wraz z załącznikami do szkoły pierwszego wyboru.
Lista preferencji - to lista wszystkich oddziałów, wybranych przez kandydata, uszeregowanych według poziomu istotności, od oddziału, na którym zależy mu najbardziej, do oddziału, na którym zależy mu najmniej.
Szkoła pierwszego wyboru - to placówka, którą we wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej kandydat wybrał na pierwszym miejscu.
Dodatkowe dokumenty do wniosku:
· Kandydat do oddziału przygotowania wojskowego do wniosku dołącza orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o posiadaniu bardzo dobrego stanu zdrowia umożliwiającego podjęcie nauki w tym oddziale oraz pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie do tego oddziału. Wzór pisemnej zgody rodziców w plikach do pobrania w systemie elektronicznego naboru.
· Kandydat, który zaznaczy we wniosku, że spełnia dodatkowe kryterium brane pod uwagę w procesie rekrutacji, dołącza do wniosku odpowiedni dokument potwierdzający jego spełnianie.
UWAGA! Kandydaci mogą wybierać dowolną liczbę szkół i oddziałów z oferty naboru - nie ma żadnych ograniczeń.
Wprowadzanie zmian we wniosku:
W celu wprowadzenia zmian należy zalogować się do systemu, następnie kliknąć pozycję menu: Wniosek. Po kliknięciu odpowiednich odnośników w prawym panelu kandydat może:
• zmienić swoje dane osobowe,
• zmienić preferencje,
• ponownie wydrukować wniosek i dostarczyć go do szkoły.
UWAGA! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów.
Punkty naliczane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.
Obowiązkowo brane są pod uwagę oceny z j. polskiego i matematyki oraz dodatkowo 2 innych przedmiotów, wymienionych na świadectwie, ustalonych przez dyrektora szkoły dla danego oddziału.
Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty i inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej znajduje się pod adresem:
Pomocne strony www:
1. Wulkan 2023- przewodnik dla kandydata- rejestrującego się samodzielnie w systemie
https://www.youtube.com/watch?v=n62_lFFih64
2. Ile punktów dostaniesz w rekrutacji? - Oblicz swoje szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły
https://www.youtube.com/watch?v=hdAvKf3hmFg
3. internetowy kalkulator punktów
https://takzdam.pl/kalkulator-punktow/
4. strona naboru elektronicznego:
https://sochaczew.edu.com.pl/kandydat/app/access_locked.html
5. strony internetowe szkół powiatu sochaczewskiego
a) nabór w systemie elektronicznym na platformie Vulkan:
https://zsckp.powiatsochaczew.pl/
https://zsrcku.powiatsochaczew.pl/
https://iwaszkiewicz.edu.pl/test0/index.php
https://zsteresin.powiatsochaczew.pl/
b) szkoły prywatne – nabór według zasad zamieszczonych na ich stronach internetowych:
https://zskz.com.pl/sochaczew/
https://liceumnr1sochaczew.pl/
Harmonogram_rekrutacji_2023_2024.pdf
plan_naboru_oferta_szkol_2023_2024.pdf
rozporza__dzenie-mein-rekrutacja-2023.pdf
Zasady_przeliczania_punktow_-_szkoly_podstawowe_2023-2024.pdf
.
TEST UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTY 👩🎓🏫👨🎓
Test Trzecioklasistów
11 maja uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej imienia Księdza Jana Twardowskiego w Gawłowie przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Tegoroczny sprawdzian składał się z trzech części:
- język polski ( słuchanie ze zrozumieniem, czytanie ze zrozumieniem oraz pisanie),
- matematyka,
- test z przyrody.
Fotograf w klasie III 📷
W ramach programu „ Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup sprzętu technicznego potrzebnego do kształtowania i rozwijania różnych umiejętności. Jednym z pozyskanych sprzętów jest aparat fotograficzny Sony Cyber- shot. Uczniowie klasy III na swoje zajęcia zaprosili fotografa, który opowiedział uczniom o tajnikach swojego zawodu. Pani Zofia Goć przedstawia krótką historię fotografii, uczniowie zapoznali się z narzędziami potrzebnymi w zawodzie. Mogli zobaczyć stary aparat oraz kliszę. Spotkanie zakończyło się profesjonalną sesją fotograficzną oraz pamiątkowym grupowym zdjęciem.
1
The Voice of Gawłów 🎶🎼🎤
9 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się wyjątkowy konkurs – „The Voice of Gawłów”. W wydarzeniu uczestniczyli wszyscy uczniowie, a najodważniejsi zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Okazało się, że w naszej szkole jest wielu utalentowanych uczniów, kto wie, być może w przyszłości wystąpią na dużej scenie, czego im życzymy. Poziom konkursu był bardzo wysoki, jury miało trudny wybór, ale po długich i burzliwych obradach udało się wyłonić „głos Gawłowa”, wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy za występy i wspaniałą publiczność.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku w drugiej edycji konkursu wystąpi jeszcze więcej młodych artystów!
28
Zrób zdjęcie przyjaźni i zgarnij nagrody - konkurs
Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, w które każdy powinien być szczęśliwy. A co może nam dać więcej radości niż wspaniała zabawa z przyjaciółmi? Każda chwila spędzona z przyjacielem czy przyjaciółką jest warta zapamiętania i uwiecznienia. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak z okazji Dnia Dziecka ogłasza konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży z całej Polski.
Regulamin i szczegóły konkursu:
https://brpd.gov.pl/2023/05/04/zrob-zdjecie-przyjazni-i-zgarnij-nagrody/
Chemia dla małych i dużych czyli warsztaty chemiczne w klasie 7 🧪👨🔬👩🔬
W środę 10 maja odbyły się warsztaty chemiczne przeznaczone dla uczniów z klasy 7. Prowadziła je p. Weronika z grupy Laborek
Uczniowie mieli okazję pod okiem specjalistki samodzielnie i bezpiecznie wykonać proste doświadczenia chemiczne.
Celem przedsięwzięcia było rozbudzenie ciekawości przyrodniczej oraz wyposażenie dzieci w wiedzę umożliwiającą poznanie praw rządzących otaczającym nas światem. Warsztaty i pokazy zostały zaaranżowane tak, by mali uczestnicy, oprócz uśmiechu na twarzy, wynieśli ze sobą większy bagaż doświadczeń, pomysłów, obserwacji badawczych i nowych spostrzeżeń.
Dziękujemy bardzo Pani Weronice za atrakcyjne spotkanie i niezapomniane przeżycia ❤
8
Wyniki powiatowego konkursu Wydajemy Własną Książkę
W środę 10 maja w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek tradycyjnie w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała rozstrzygnięcie trzech flagowych konkursów między innymi Wydajemy Własną Książkę, fotograficznego „Ta Książka ma Moc”, a także czytelniczego dla nauczycieli „Oczytany Nauczyciel”. Tegorocznym gościem specjalnym gali była Anna Wolińska, która przybliżyła przybyłym gościom historię pracy twórczej nad książką "Legenda o Sochaczu".
W XIX edycji powiatowego konkursu Wydajemy własną książkę Dymytro, opowiem Ci bajkę o mojej miejscowości 1 miejsce otrzymała nasza uczennica:
Nadia Czubacka
Gratulujemy Nadii😀😀😀😀
Więcej:
Zajęcia PIERWSZA POMOC w klasie 4 ❤️👌
W poniedziałek wszyscy uczniowie klasy 4 odbyli warsztaty ratownicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Szkolenie dzieci obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy czyli: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wołanie o pomoc, wzywanie pomocy. Poza tym uczniowie uczyli się udzielać pomocy w przypadku różnego rodzaju obrażeń, które mogą zdarzyć się na drodze, w domu lub w szkole.
Pamiętajmy!!!
NUMERY ALARMOWE
997- Policja
998- Straż Pożarna
999- Pogotowie Ratunkowe
112- numer alarmowy
ETAPY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
1. Ocena sytuacji
2. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia
3. Ocena stanu poszkodowanego
4. Wezwanie pomocy
5. Udzielanie pierwszej pomocy według potrzeby
TREŚĆ WEZWANIA POMOCY
1. Określenie miejsca zdarzenia
2. Poinformowanie co się stało
3. Ocenienie stanu poszkodowanego
4. Określenie liczby poszkodowanych
5. Określenie wieku i płci poszkodowanych
6. Podanie imienia i nazwiska zgłaszającego oraz numeru zwrotnego
NIGDY NIE ODKŁADAJ PIERWSZY TELEFONU
11
Dzień Języków Obcych
W dniu 28 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Dzisiejsze wydarzenie miało na celu promocję bogactwa kulturowego krajów anglo- i niemieckojęzycznych i było okazją, by zachęcać do nauki języków obcych. Tegorocznym obchodom naszego święta przyświecało hasło Włącz się!
Nasi uczniowie od tych najmłodszych do najstarszych wzięli sobie do serca powyższą ideę i z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie swoich sal lekcyjnych. Uczniowie mocno wytężali umysły by zabłysnąć oryginalnymi pomysłami na dekoracje. W ten sposób powstały kolorowe, nieprzeciętne prace z których płynęło jasne przesłanie: Uczyć się języków obcych nie tylko warto, ale również trzeba, a kultura krajów danego języka obcego jest nieodłącznym elementem nauki! W tym dniu w szkole było niezwykle kolorowo. Oprócz dekoracji klas, królowały na strojach uczniów kolory flag. Dzieci z wielkim zainteresowaniem „zwiedzali” różne państwa wzbogacając swoją wiedzę, a uczniowie klas 4-8 chętnie towarzyszyli swoim młodszym kolegom w tej podróży.
Dziękujemy za ogromne zaangażowanie uczniom, wychowawcom oraz rodzicom.
Marta Bulik
TRZY ŻYWIOŁY. ZIEMIA – KONKURS FOTOGRAFICZNY
Sochaczewskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w Powiatowym Konkursie fotograficznym “Trzy żywioły. Ziemia”. Zadaniem uczestników jest uchwycenie piękna żywiołu – ziemi, na fotografii. Konkurs przeznaczony jest dla osób zajmujących się fotografią nieprofesjonalnie. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 20 kwietnia 2023 roku.Fotografie w formie cyfrowej należy wysłać drogą elektroniczną na adres: konkursy.sck@gmail.com
W tytule maila należy wpisać tytuł konkursu: TRZY ŻYWIOŁY. ZIEMIA. Każdy z uczestników może przesłać maksymalnie 3 fotografie. Wymagany format fotografii: jpg o wymiarach minimalnych 1200×1600 pikseli, w plikach nieprzekraczających 2MB, rozdzielczość 300 DPI. Do maila należy dołączyć wypełnioną kartę zgłoszenia i podpisaną klauzulę rodo (brak załączników unieważnia udział w konkursie).Konkurs rozstrzygnięty zostanie w trzech kategoriach wiekowych:
Kategoria I – wiek uczestników: 10-14 lat
Kategoria II – wiek uczestników: 15-18 lat
Kategoria III – wiek uczestników: 18+
W każdej kategorii wiekowej przyznana zostanie nagroda główna oraz wyróżnienia. Laureaci konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie lub drogą e-mailową. Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz na profilu SCK na Facebooku 30 kwietnia 2023 roku. Nagrodzone i wyróżnione fotografie zostaną opublikowane w postaci zbiorczej prezentacji na fanpage’u SCK na Facebooku w dniu ogłoszenia wyników.
Powiatowy konkurs fotograficzny “Trzy żywioły. Ziemia” – REGULAMIN – Pobierz
Powiatowy konkurs fotograficzny “Trzy żywioły. Ziemia” – KARTA ZGŁOSZENIA – Pobierz
Powiatowy konkurs fotograficzny “Trzy żywioły. Ziemia” – KLAUZULA RODO – Pobierz
Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „TwórCzyStwór – wyraź swoje emocje kreatywnie”
Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „Kolorowa ortografia”
Dzień Ziemi🌎💚🌎💚
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku hasłem przewodnim jest: „ Zainwestuj w naszą planetę”. Uczniowie klas młodszych z wielkim zaangażowaniem przygotowali się do świętowania. Przygotowali swoje klasy, wykonali dekoracje, namalowali tematyczne rysunki, rozwiązywali zagadki oraz obejrzeli filmy ekologiczne mające zwiększyć świadomość na temat potrzeby ochrony Ziemi. Klasa III przygotowała doświadczenie przyrodnicze. Zadaniem każdego ucznia było przygotowanie hodowli fasoli. Młodzi ekolodzy udowodnili, że mają moc! Każde podjęte działanie, każdy podniesiony śmieć czy oszczędzona kropla wody powodują, że razem będzie żyło nam się lepiej i radośniej patrzymy w przyszłość.
8
Archiwum Aktualności