Pedagog
GODZINY PRACY PEDAGOGÓW I PSYCHOLOGA
ROK SZKOLNY 2024/2025
Sylwia Książek – pedagog
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
7.30 – 9.00
7.30 – 9.00
10.45 – 13.45
12.40 – 13.40
11.40 – 13.40
11.40 – 13.40
Marzena Dybiec – pedagog
Poniedziałek
Czwartek
8.30 – 13.30
8.30 – 14.30
Agnieszka Geras – psycholog
Poniedziałek
Piątek
8.30 – 17.00
8.30 – 13.00
Jak wesprzeć dziecko w szkolnej rzeczywistości?
1. Rozmawiaj z dzieckiem codziennie! Poświęć, choć kilkanaście minut,
na rozmowę o przeżywanych emocjach i o tym, co wydarzyło się
w ciągu dnia.
TEGO UNIKAJ!
Nie ograniczaj się do zdawkowego pytania "Jak w szkole?". Najprawdopodobniej usłyszysz bowiem równie zdawkowe "ok", "dobrze". Skupiaj się nie tylko
na nauce, ale także relacjach z rówieśnikami. Podczas rozmowy pomocne okażą się pytania otwarte, np. "Co miłego spotkało Cię dziś w szkole?" lub "Jestem ciekawa,
co dzisiaj działo się w szkole. Może mi o tym opowiesz?"...
2. Okazuj dziecku bezwarunkową miłość. Dawaj do zrozumienia, że wierzysz w jego możliwości, jednocześnie dając przestrzeń do popełniania błędów. Twoja pociecha powinna mieć poczucie, że niezależnie od uzyskiwanych wyników w nauce, Twoja miłość jest niezmienna.
TEGO UNIKAJ!
Nie skupiaj się na efektach, doceniaj wysiłek i pracę, którą dziecko podjęło.
Wspieraj je w nauce i zdobywaniu nowych umiejętności.
3. Nie lekceważ problemów i emocji dziecka. Okazuj mu zrozumienie, wspieraj
w przeżywaniu trudnych emocji.
TEGO UNIKAJ!
Nie używaj sformułowań "Nie płacz!", "To nie koniec świata!", "Przecież nic się nie stało!"... Zamiast tego powiedz: "Rozumiem, że jest ci przykro. Wiem, ile wysiłku cię
to kosztowało. Chcesz o tym ze mną porozmawiać?".
4. Wspieraj samodzielność dziecka, rozmawiaj o jego oczekiwaniach i potrzebach. Pozwól mu na podejmowanie decyzji, stwarzaj sytuacje, w których to dziecko zdecyduje o wyborze ubrania, tego, co ma ochotę zjeść na śniadanie, w jakich zajęciach pozalekcyjnych chce uczestniczyć (zgodnie z jego, nie Twoimi, zainteresowaniami).
TEGO UNIKAJ!
Przekonanie, że jako rodzic najlepiej wiesz, co potrzeba Twojemu dziecku, nie pozwala mu rozwijać skrzydeł. Jeżeli więc przeraża Cię wizja całkowitej swobody
w podejmowaniu niektórych decyzji, szczególnie w przypadku młodszych pociech, bo oczami wyobraźni widzisz już, że Twoje dziecko chciałoby w środku zimy pójść do szkoły w krótkich spodenkach, a na śniadanie jeść tylko kanapki z Nutellą, dobrym pomysłem jest umożliwienie dziecku wyboru pomiędzy Twoimi propozycjami.
5. Przygotuj wraz z dzieckiem plan dnia dostosowany do rozkładu lekcji i zajęć pozalekcyjnych. Uwzględnij w nim czas na naukę, obowiązki, ale także odpoczynek i czas wolny.
TEGO UNIKAJ!
Choć ustalenie dziennego rytmu jest niezwykle istotne, nie tylko w kontekście organizacji życia całej rodziny, ale przede wszystkim, budowania poczucia bezpieczeństwa, warto pamiętać o umiarze.
Nie przesadzaj z ilością obowiązków i zajęć pozalekcyjnych. Może to sprawić, że dziecko poczuje się przeciążone, zmęczone i zniechęcone do podejmowania nowych aktywności.
6. Bądź na bieżąco. Bierz udział w zebraniach dla rodziców, utrzymuj kontakt z wychowawcą klasy, nauczycielami, w razie potrzeby, także szkolnymi specjalistami (pedagogiem, logopedą). Wasza współpraca z pewnością przyniesie wymierne korzyści i wsparcie dla Twojego dziecka w codziennych wyzwaniach.
TEGO UNIKAJ!
Pamiętaj, że pedagodzy, psycholog są po to, by wspierać Ciebie i Twoje dziecko w pokonywaniu trudności, a nie oceniać. Jeżeli mówią o tym, co ich niepokoi, wcale nie próbują Ci udowodnić, że jesteś złym rodzicem (bo nie jesteś!). Kierując się jednak uczuciami, możesz nie dostrzegać tego, co widzą inni. Poza tym, sytuacje, w których zachowania dziecka w domu i szkole są różne, wcale nie należą do rzadkości...
Niech ten nowy rok szkolny będzie dla Waszych dzieci owocnym czasem, pełnym radości i satysfakcji ze zdobywania nowych umiejętności!
A Wam życzymy dużo pozytywnej energii i siły do tego,
by móc towarzyszyć im w tym każdego dnia!
Jak pomóc dziecku z deficytami w koncentracji uwagi?
Koncentracja uwagi to umiejętność skupienia się na konkretnej rzeczy lub czynności. Dzieci, które mają deficyty w koncentracji uwagi często nie reagują na polecenia, nie mogą na dłużej usiedzieć w jednym miejscu. Mimo prawidłowego rozwoju umysłowego, mają trudności z dłuższą koncentracją uwagi i z tego powodu nie odnoszą sukcesów w nauce.
Co można zrobić, aby pomóc dziecku z deficytami koncentracji uwagi?
- Odżywianie - dbałość o regularne spożywanie różnorodnych posiłków oraz picie wody. Dieta ma być bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Większość badań wskazuje na negatywny wpływ niektórych potraw i zawartych w nich składników, na zakłócone zachowanie dziecka z zaburzeniami uwagi. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się: cukier, pochodne kakao, czekolada, coca-cola, słodycze, a także wszelkie produkty, które są sztucznie barwione i zawierają wiele konserwantów.
- Aktywność fizyczna - Dzieci powinny przebywać na powietrzu, bawić się, ćwiczyć i pokonywać naturalne przeszkody. Najprostsza gimnastyka, zawsze przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu, dotlenia mózg i dlatego korzystnie wpływa na wykonywanie zadań i czynności wymagających skupienia uwagi.
- Sen - powinien być regularny sen, o stałych porach. To dzięki niemu następuje regeneracja sił.
- Dbałość o otoczenie - Podczas zajęć, ćwiczeń, odrabiania lekcji, wykonywania różnych czynności należy unikać na biurku lub w innym miejscu pracy niepotrzebnych rzeczy, które mogą przyczyniać się do rozpraszania uwagi.
- Ograniczenie bodźców przyczyniających się do zaburzania koncentracji, takich jak głośna muzyka, telewizor, radio, tablet, telefon.
- Właściwe oświetlenie i optymalna temperatura.
- Przerwy podczas zajęć.
- Ograniczenie czasu spędzanego w ciągu dnia przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu. Korzystanie z tych urządzeń sprawia, że zaczynamy być mniej uważni w czasie innych czynności.
Bibliografia:
Jaglarz A., Ćwiczę koncentrację, Wydawnictwo WiR, Kraków 2006.
Janiszewska B., Uwaga. Wspomaganie koncentracji i nie tylko. Ćwiczenia i zabawy dla dzieci od 4 do 9 lat, Wydawnictwo Seventh Sea, Warszawa 2007.
Jurek A., Skoncentruj się, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2005.