Dzień Chleba
16 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chleba. Tego dnia chętne dzieci z klas 0, II i III aktywnie uczestniczyły w warsztatach, które poświęcone były wypiekaniu chleba. Dowiedziały się jak powstaje mąka, jak robi się chleb i na czym polega praca piekarza. Poznały rodzaje chleba oraz jakie składniki są potrzebne do jego wypieku. Dzieci z wielką starannością ,,wyrobiły" ciasto, nadały kształt swoim chlebkom i pięknie udekorowały je ziarnami. Zapach upieczonego chleba unosił się w całej szkole. Zajęcia kulinarne sprawiły wiele radości naszym młodym piekarzom.
20
NA SZLAKU PIASTOWSKIM
7 października 2024 r. uczniowie klasy V i VI z opiekunami B. Rutkowską, K. Stępień i Z. Chlebowskim wyruszyli na wycieczkę SZLAKIEM PIASTOWSKIM. Pierwszym punktem programu był Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie. Uczniowie zobaczyli zrekonstruowany gród obronny kultury łużyckiej. Dzięki wykopaliskom można było podziwiać pierwsze osadnictwo na terenie Polski. Podczas zwiedzania osady ludności łużyckiej uczniowie dotarli do zrekonstruowanych chat, tam czekali rzemieślnicy, którzy zaprezentowali broń, narzędzia, biżuterię inne przedmioty codziennego użytku.
Następnym etapem była Kruszwica- miejsce w Polsce, które słynie z legendy o okrutnym władcy Popielu. Uczniowie wchodzili na Mysią Wieżę, gdzie myszy zjadły króla. Wejście na wieżę było pełne emocji. Przemierzając kręte schody, uczniowie słyszeli cichutkie popiskiwania myszek. Od czasu do czasu te niesforne stworzenia wyłaniały się... w postaci hologramów. Było to bardzo ekscytujące przeżycie. Miłym akcentem pobytu w Kruszwicy, był rejs statkiem po jeziorze Gopło-to były zasłużone chwile wytchnienia i odpoczynku po całym dniu wrażeń.
W radosnej atmosferze, wśród śmiechów, żartów i piosenek wróciliśmy do Gawłowa. Podczas wycieczki uczniowie wykazywali duże zainteresowanie i niebywałą ciekawość historią Polski. To była niezwykła podróż w czasie...
B. Rutkowska
Czyste ręce
10 października przedszkolaki oraz uczniowie z klas I- III uczestniczyli w spotkaniu z pielęgniarką szkolną. Tematem pogadanki były czyste ręce. Dzieci wysłuchały informacji o potrzebie częstego mycia rąk. Poznały zagrożenia i choroby wynikające z zaniedbań czystości. Wszyscy poznali techniki prawidłowego mycia dłoni, przeszli szkolenie oraz poznali różne środki, które pomagają utrzymać czystość. Spotkanie zakończyły pytania zadawane przez dzieci.
M. Wieczorek-Czaja
6
Zajęcia profilaktyczne
7 października 2024 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne z udziałem funkcjonariuszki policji z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Celem spotkania było zwrócenie uwagi uczniów na zagadnienia związane z bezpieczeństwem w różnych aspektach życia codziennego.
Klasy 0-3: Bezpieczeństwo w czasie drogi do szkoły oraz w kontaktach z osobami obcymi.
Najmłodsi uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Podczas spotkania omawiano, jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, noszenie elementów odblaskowych oraz zachowanie ostrożności w pobliżu jezdni. Uczniowie dowiedzieli się także, jak reagować w sytuacjach zagrożenia i dlaczego warto znać numery alarmowe. Dowiedzieli się jak właściwie zachować się kiedy zaczepi je osoba obca,
Klasy 4-8: Bezpieczeństwo w sieci. Odpowiedzialność prawna nieletnich.
Dla uczniów klas 4-8 zorganizowano prelekcję na temat zagrożeń, jakie mogą napotkać podczas korzystania z Internetu. Omówiono podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po stronach internetowych, ochrony danych osobowych oraz odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na to, jak ważna jest świadomość zagrożeń oraz unikanie ryzykownych zachowań online.
Uczniowie, uczestniczyli w zajęciach dotyczących odpowiedzialności prawnej nieletnich. Podczas spotkania poruszono zagadnienia związane z konsekwencjami niewłaściwych zachowań, a także znaczenie przestrzegania prawa w codziennym życiu. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są podstawowe zasady odpowiedzialności prawnej dla osób nieletnich.
Spotkanie z policją było ważną lekcją dla uczniów, którzy mieli okazję poznać kluczowe zasady dotyczące bezpieczeństwa na drodze, w sieci oraz w życiu społecznym. Dziękujemy funkcjonariuszce policji za cenne wskazówki i współpracę w zakresie profilaktyki.
S. Książek
Wykaz konkursów organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty
Wykaz konkursów organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2020 r., poz. 1036 ze zm.) w roku szkolnym 2024/2025
Dokument do pobrania:
Przedszkolaki na spektaklu
3 października przedszkolaki z grupy „Misie” i dzieci z klas 0a i 0b wybrały się na wycieczkę autokarową do Sochaczewskiego Centrum Kultury na teatrzyk pod tytułem: „Rumcajs! Rumcajs!”
Dzieci miały okazję przekonać się, że nigdy nie należy się poddawać i warto walczyć o piękny krajobraz i czystą przyrodę.
A. Tempczyk
E. Piegat
Dzień Chłopaka w klasach 0A i 0B
30 września salę „zerówkową” wypełnił uśmiech i zapach ciasta. Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z klasy 0Ai 0B- samodzielnie upiekły szarlotkę. Była pyszna, więc szybko znikała. 😋
B. Tempczyk
L. Jaszczak
1
SZKOLNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU
NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC W SZKOLE PODSTAWOWEJ
im. Księdza Jana Twardowskiego w GawłowieMiesiąc październik jest szczególnym czasem, kiedy zwracamy się do Maryi odmawiając Różaniec. W związku z tym organizujemy konkurs na "Najpiękniejszy Różaniec" wykonany dowolną techniką, z dowolnych materiałów przez uczniów naszej szkoły.
Cele konkursu
Celem konkursu jest rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej
i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci, jak również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci.Uczestnicy
W konkursie mogą wziąć udział dzieci z Oddziału Przedszkolnego
i uczniowie klas 0-8 Szkoły Podstawowej
Temat konkursu
Tematem konkursu jest różaniec wykonany dowolna techniką, przy wykorzystaniu najróżniejszych materiałów (np.: muszelki, koraliki oraz wiele innych) i pomysłów na wykonanie różańca. Liczymy na pomysłowość i oryginalność.Termin
Wykonane różańce należy składać w klasie 0 b lub u katechetek do dnia 31 października 2024 roku. Każdy Różaniec powinien być odpowiednio podpisany z podaniem imienia i nazwiska ucznia oraz klasy.Ocena prac
Z dostarczonych różańców przez dzieci, specjalnie powołane jury konkursowe wyłoni zwycięzców, którym zostaną przyznane nagrody, a wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku listopada.
Wszystkie wykonane różańce zostaną wywieszone w holu szkoły.
Organizatorzy: katechetki Szkoły Podstawowej w Gawłowie
Wyjazd integracyjny klas 4 – niezapomniana przygoda w Płocku
3 października uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Brochowie i Gawłowie wzięli udział w niezwykłym wyjeździe integracyjnym do Płocka. Główną atrakcją była wizyta w tamtejszym ZOO, gdzie dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Fascynujący świat zwierząt”. Bezpośredni kontakt z egzotycznymi zwierzętami był bardzo emocjonujący. Najodważniejsi mieli okazję założyć na szyję węża boa, pogłaskać kawię domową, żółwia, egzotyczną jaszczurkę, a także trzymać na dłoni rzekotkę. Dzieci były zachwycone bliskością zwierząt – słoń podszedł do grupy, unosząc trąbę, osiołek radośnie ryczał na powitanie,
a pingwiny swobodnie krążyły w pobliżu grupy. W zachwyt wprawiły wszystkich rekiny, które wydawały się tańczyć w wodzie.Po spacerze w ZOO nadszedł czas na smaczną wizytę w McDonald's. Z nowym zapasem sił ruszyliśmy do HP Parku – miejsca rozrywki i prawdziwego szaleństwa. Tu naprawdę można było rozładować energię i mile spędzić czas w gronie kolegów i koleżanek.
Wyjazd integracyjny do Płocka dostarczył uczniom wielu niezapomnianych przeżyć,
a jednocześnie był świetną okazją do nauki i wzmocnienia więzi klasowych.Z. Tokarska-Chojnacka
A. Wójcik
7
Prezydium Samorządu Uczniowskiego - wybory
W dniu 30 września 2024 roku w Szkole Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Gawłowie przeprowadzone zostały wybory nowego prezydium Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania wyborcza, podczas której kandydaci prezentowali plakaty z propozycjami działań.
Do pełnienia tej ważnej i odpowiedzialnej funkcji zgłoszono sześcioro kandydatów:
- Szpilski Ksawery(kl. V)
- Tempczyk Magdalena(kl. VI)
- Szymański Adam(kl. VI)
- Tomczyk Iga(kl. VII)
- Milczarska Lena(kl. VIII)
- Mierzejewski Szymon(kl. VIII)
Wybory odbyły się na zasadzie tajnego głosowania. Przewodniczący poszczególnych klas odbierali od komisji wyborczej karty do głosowania, na których każdy z uczniów mógł oddać jeden głos na wybranego kandydata. Karty do głosowania wrzucano do urny, która została opróżniona przez komisję wyborczą w składzie:
- Maria Tymorek
- Karolina Dybiec
Po przeliczeniu głosów protokolantka Julia Olechowska z kl. VIII sporządziła protokół z przebiegu wyborów.
Dnia 1 października został ogłoszony skład prezydium Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2024/2025:
- przewodnicząca- Milczarska Lena(kl. VIII)
- zastępca przewodniczącej- Szymański Adam(kl. VI)
- sekretarz- Tomczyk Iga(kl. VII)
Gratulujemy i życzymy wielu pomysłów i sukcesów w samorządności.
16
Wycieczka klasy 0a i 0b do Żelazowej Woli
Dzieci z klas 0A i 0B w dniu 30 września wzięły udział w międzypokoleniowych warsztatach przyrodniczo-sensorycznych w Parku w Żelazowej Woli. Dzieci wszystkimi zmysłami poznawały faunę i florę Parku. Tropienie owadów szybko okazało się niezwykle interesującą czynnością. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, wykonując barwnego motyla według swojego pomysłu. Był również czas na wysłuchanie recitalu chopinowskiego oraz skosztowanie pysznego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
14
Wycieczka klasy 2a, 2b i 3 do Zakrzewa
26 września uczniowie z klas IIa, IIb i III odwiedzili Zagrodę w Zakrzewie, miejsce przepełnione miłością do zwierząt. Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, każdy wykonał swoją alpakę ozdobioną kulkami wełny, jeździły beczkowozami oraz bawiły się na placu zabaw. Najwięcej emocji wzbudziło spotkanie ze zwierzętami. Uczniowie wysłuchali ciekawostek o podopiecznych, karmili marchewkami i smakołykami, głaskali, przytulali oraz oglądali pokazy. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem.
19
Zajęcia profilaktyczne - Straż Pożarna
W dniu 24.09. 2024r. uczniowie klas 0 - III oraz IV - VIII wzięli udział w spotkaniu ze Strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyczółek. Strażacy zapoznali uczniów z zagrożeniami oraz zasadami postępowania w sytuacjach niebezpiecznych dla życia i zdrowia, przypomnieli o zasadach alarmowania właściwych służb, dzieci mogły zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego, pokaz gaszenia wodą, pokaz sygnalizacji ostrzegawczej oraz zapoznały się z trudnym zawodem Strażaka. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy zadawali wiele pytań, dzielili się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami.
Serdecznie dziękujemy Panom za przekazanie wiedzyi udzielenie cennych rad. Zdobyta wiedza będzie służyła podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa nie tylko w szkole, ale również na co dzień wśród uczniów.
12
„Przybywa Jesień”
Spadają liście, szeleszczą wkoło,
Wiatr je unosi gwiżdżąc wesoło.
Lecą kasztany, cieszą się dzieci.
Słabiej niż latem słoneczko świeci.
Nagle żołędzie z drzewa spadają,
Chętnie je zaraz wszyscy zbierają.
Piękne korale ma jarzębina,
to znak, że jesień już się zaczyna.
(Bożena Forma)
Spadają liście, szeleszczą wkoło,
Wiatr je unosi gwiżdżąc wesoło.
Lecą kasztany, cieszą się dzieci.
Słabiej niż latem słoneczko świeci.
Nagle żołędzie z drzewa spadają,
Chętnie je zaraz wszyscy zbierają.
Piękne korale ma jarzębina,
to znak, że jesień już się zaczyna.
(Bożena Forma)
6
Razem dla czystego środowiska
W minionym tygodniu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli aktywny udział w ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata 2024, której celem jest dbanie o naszą planetę oraz podnoszenie świadomości ekologicznej. Dzieci wraz z opiekunami ruszyły do pobliskiego lasu, aby wspólnie posprzątać zalegające tam śmieci. Niestety, okazało się, że w lesie nie brakuje odpadów. Nietrudno jest znaleźć plastikowe i szklane butelki, puszki, papiery, a nawet większe przedmioty.Zaangażowanie sprzątających zasługuje na pochwałę.
W szkole przeprowadzone zostały także zajęcia edukacyjne, dotyczące prawidłowej segregacji śmieci, ograniczenia zużycia plastiku, sposobów oszczędzania wody i energii.
Zachęcamy wszystkich do dbania o środowisko na co dzień. Drobne działania mogą przynieść wielkie korzyści w skali globalnej.
31
Archiwum Aktualności