Kształcenie na odległość – poradnik dla szkół
Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne
Zmieniliśmy przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Określiliśmy zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyliśmy możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. - Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Rodziców proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Zdaję sobie sprawę z tego, ile trudu wkładają oni w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z nich łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce – podkreślił Minister Edukacji Narodowej. – Apeluję i proszę dyrektorów szkół oraz nauczycieli o zwrócenie szczególnej uwagi na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, a także uwzględnienie możliwości psychofizycznych dzieci. Proszę wszystkie organy prowadzące i samorządy o okazanie niezbędnego wsparcia materialnego i organizacyjnego. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie. Dziękuję za dotychczasowe wysiłki i aktywność – powiedział minister Dariusz Piontkowski.
Webinarium dla nauczycieli
Szanowni Państwo,
Mazowiecki Kurator Oświaty wraz z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie zaprasza na webinarium poświęcone dostępnym dla nauczycieli narzędziom umożliwiającym pracę zdalną oraz Office 365 i Google. Szkolenie odbędzie się 24 marca 2020 r. o godz. 12.00
Link do wydarzenia: https://youtu.be/dlRH-KwK87w
Na spotkaniu zostaną omówione dostępne narzędzia, za pomocą których możliwe jest przeprowadzanie zajęć, udostępnianie materiałów, konwersja plików oraz kontakt z uczniem w czasie rzeczywistym. Poruszone zostaną również tematy związane z bezpieczeństwem danych osobowych i prawem autorskim. Zostaną podane konkretne przykłady zastosowania narzędzi w chmurze Microsoft Office 365 oraz narzędzia w chmurze Google. Podczas webinarium będzie można zadawać pytania poprzez usługę Czat.
Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem MEN* należy pamiętać m.in. o łączeniu przemiennie kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia, zachowaniu równomiernego obciążenia ucznia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia oraz o zróżnicowaniu zajęć w każdym dniu.
* Rozporządzenie MEN w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Kuratorium Oświaty w Warszawie
Al. Jerozolimskie 32
00-024 Warszawa
zapraszamy do nowej zakładki
Wszystkich uczniów i rodziców zapraszamy do zakładki ZADANIA DOMOWE DLA UCZNIÓW NA CZAS PRZERWY W ZAJĘCIACH tam zamieszczamy zadania domowe i karty pracy
Pakiety zadań powtórkowych od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ÓSMOKLASISTÓW
Informacja dla nauczycieli z naszej szkoły
Proszę o zapoznanie się z poniższym linkiem
Lekcje z Internetu. Ruszają gov.pl/zdalnelekcje i pakiety zadań od CKE – komunikat MEN
Apel Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych
TVP Kultura emituje zekranizowane lektury szkolne
Zachecamy uczniów naszej szkoły do obejrzenia lektur w wersji on-line. Proponujemy też sięgnięcie po papierową wersję lektur.
Sanepid apeluje do rodziców i opiekunów...
,,Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny apeluje, o:
- dopilnowanie, aby ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne, dzieci i młodzież w tym okresie pozostały w domu, nie przemieszczały się, ograniczyły przebywanie w miejscach publicznych, gdzie mogą być duże skupiska ludzi (komunikacja publiczna, centra handlowe, kluby itp.);
- zwrócenie uwagi na możliwość organizowania przez uczniów spotkań towarzyskich (tzw. ,,koronaparty, domówek itp.) i zakazanie swoim dzieciom spędzania czasu wolnego w takiej formie;
- przestrzeganie zasad higieny osobistej (w tym higieny kaszlu i kichania oraz czystości rąk), a także systematycznego sprzątania i czystości pomieszczeń gospodarstwa domowego;
- stosowanie się do zaleceń Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego;
- śledzenie na bieżąco komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej o sytuacji epidemiologicznej w kraju."
Listy od Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla rodziców, opiekunów i uczniów
Ogólnopolska akcja edukacyjna "DzieciUcząRodziców"
Rodzicu,
zachęcaj dziecko do samodzielej naukiw czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole.
Przydatne linki z materiałami edukacyjnymi:
Kangur Matematyczny
W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach
Komitet Organizacyjny Konkursu Kangur Matematyczny
podjął decyzję o przeniesieniu zawodów na dzień 16.04 br.
Informacja dla rodziców i dzieci
Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Rodzicu,
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
UWAGA RODZICE...
...Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno...
8
Oto ja - projekt w klasie IV
Uczniowie klasy IV na lekcji języka polskiego prezentowali projekt
Oto ja. Każdy przygotował opis swojej osoby. Przedstawili ogólne informacje o sobie, o swoich zainteresowaniach, marzeniach, o tym kim chcą zostać w przyszłości. Próbowali ocenić siebie i przedstawić obiektywnie. Uczniowie ćwiczyli tworzenie wypowiedzi stosując właściwą kompozycję oraz dobierając odpowiednie słownictwo. Każdą pracę ozdobiono pięknymi rysunkami, ramkami oraz zdjęciami.
Film instruktażowy jak myć prawidłowo ręce
Szanowni Rodzice...
W związku z pojawiającymi się obawami dotyczącymi ryzyka zarażenia koronawirusem na terenie naszego kraju Ministerstwo Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia przygotowało odpowiednie procedury w zakresie profilaktyki zdrowotnej w placówkach oświatowych.
W dniu 27 lutego 2020 roku z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie z kuratorami oświaty, dotyczące schematu postępowania w sytuacjach niebezpiecznych dla dzieci, związanych z zarażeniem koronawirusem.
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przypomniał, że zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, należy unikać osób i terenów, na których zagrożenie koronawirusem pojawiło się.
W stosunku do osób wracających z miejsc, w których wystąpiły zachorowania należy stosować obserwację (dotyczącą objawów tj. gorączka, duszności czy kaszel).
Zgodnie z rekomendacjami MEN dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Szkole Podstawowej im. ks.Jana Twardowskiego w Gawłowie, wprowadzono szczególne działaniao charakterze profilaktycznym:
1. Przeprowadzono spotkania informacyjne dla pracowników oraz uczniów wszystkich klas nt. Przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np.: częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.
2. W widocznych miejscach w szkole wywieszono instrukcje dotyczące mycia rąk.
3. Przygotowano i umieszczono na tablicach gazetki dla rodziców i uczniów dotyczące zasad higieny osobistej.
4. Z uwagi na możliwość wystąpienia zakażenia koronawirusem na terenie kraju, zakupiono do szkoły dodatkowe środki antyseptyczne.
5. Wprowadzono dodatkowe działania o charakterze dezynfekującym.
6. W przypadku, gdyby pojawiło się realne zagrożenie, bądź prawdopodobieństwo, że takie może pojawić się, dyrektor szkoły zobowiązany jest do kontaktu z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Sochaczewie.
7. Apelujemy do rodziców, aby nie posyłali do szkoły przeziębionychi chorych dzieci.
8. Dyrektor Szkoły Podstawowej im.ks. Jana Twardowskiego w Gawłowie zwraca się ze szczególną prośbą do Rodziców dzieci, które w ostatnim czasie przebywały poza granicami Polski o przekazanie takiej informacji do wychowawcy klasy.
9. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów mogących świadczyć o wystąpieniu infekcji u dziecka, istotne jest niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
10. W sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, rodzicom dzieci do lat 8, należy się zasiłek opiekuńczy.
11. W przypadku, kiedy uczeń i/lub rodzic nie miał kontaktu z osobą chorą, NIE MA POWODU DO OBAW.
Dyrektor Szkoły
Dzień Bezpiecznego Internetu
Od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet", a obchodzony jest 11 lutego. W obchodach tego dnia (które u nas w szkole stały sie raczej Tygodniem Bezpiecznego Internetu) podkreśla się potrzebę edukacji dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczengo korzystania z zasobów sieci i przeciwdziałania cyberprzemocy. Dlatego też w nazej szkole odbył się cykl zajęć poświęconych bezpiecznemu korzystaniu z Internetu. Uczniowie wzięli udział w wielu szkolnych i pozaszkolnych projektach poświęconych propagowaniu pożądanych treści oraz spotkali się z policjantami z Wydziału do Spraw Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, którzy to przyłączyli się do naszych działań przedstawijąc uczniom możliwe konsekwencje prawne nieprzestrzegania netykiety. Koordynatorem wszystkich działań była p. Zofia Tokarska-Chojnacka, nauczyciel informatyki.
49
Archiwum Aktualności