„Piękna nasza Polska cała” - na ludowo w Gawłowie
W dniu 31.01.2025r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Gawłowie uroczyście obchodziliśmy Dzień Stroju Ludowego, którego pomysłodawczynią była p. Barbara Tempczyk. Akademia, przygotowana przez Barbarę Tempczyk, p. Gizelę Sauter-Górecką, p. Lucynę Jaszczak, p. Anetę Wojciechowską, p. Edytę Piegat, odbyła się w ramach realizowanego projektu „Piękna nasza Polska cała”.
Było to niezwykłe spotkanie z kulturą i tradycją, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna. Świętowaliśmy, ponieważ edukacja patriotyczna jest dla nas niezwykle ważna, a znajomość swoich korzeni i tradycji pomaga budować więzi ze swoim otoczeniem i sprzyja rozwijaniu postaw patriotycznych, społecznych i obywatelskich. W tym dniu dzieci przyszły w pięknych, kolorowych strojach ludowych, zaśpiewały znane piosenki ludowe oraz zaprezentowali ludowe tańce. Wszystko po to, by kultywować naszą tradycję.
165
Bezpieczne ferie zimowe
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
- Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
- Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
- Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
- Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
- Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
- Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
- Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
- Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
- Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
- Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Dzień Babci i Dziadka w klasie I a i I b
Babciu, Dziadku Kochamy Was! Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości przez swoje wnuki. 29 stycznia 2025 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie przybyli, by wziąć udział w tym wydarzeniu. Uczniowie z klas pierwszych wraz z wychowawcami przygotowali część artystyczną, na której zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Po części artystycznej wicedyrektor szkoły pani Marta Bulik podziękowała uczniom i wychowawcom za przygotowanie uroczystości, jak również złożyła życzenia zaproszonym gościom. Następnie dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom upominki oraz złożyły życzenia. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. To był wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.
Szkolny Turniej Warcabowy
Dnia 28 stycznia 2025 w szkole odbył się Szkolny Turniej Gry w Warcaby. W tym wydarzeniu wzięło udział 23 uczniów z klas I, III, IV, V, VI i VIII. Konkurs został zorganizowany przez nauczyciela biblioteki. Uczniowie rozpoczęli grę o 9:00. Zostali dobrani w pary za pośrednictwem losowania, z których każda para miała swoją plansze. Rozgrywki trwały do 11:00. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, cierpliwością oraz zaangażowaniem nie tylko w swoje zwycięstwo ale również w grę swoich rówieśników.
WYNIKI TURNIEJU WARCABOWEGO:
I miejsce:
Mikołaj Szajewski kl.IV
II miejsce:
Dominik Szyperek kl. VIII
III miejsce:
Mateusz Budziarek kl. VI
Zwycięzcy Turnieju otrzymali dyplomy i nagrody.
Gratulujemy!
Konkurs plastyczny pn. "Twoja świadomość- bezpieczne dziecko".
Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie zaprasza uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych z terenu powiatu sochaczewskiego do udziału w konkursie plastycznym. Zadaniem uczestników jest stworzenie plakatu do programu profilaktycznego “Twoja świadomość – bezpieczne dziecko”. Szczegóły w linku poniżej:
Przerwy w bibliotece 📚
Planszówki to jeden z pomysłów na aktywne spędzenie przerw w bibliotece. Granie w planszówki poza doskonałą zabawą, poprawia koncentrację, pozwala się odstresować i wyciszyć. Ta forma rozrywki dodatkowo pomaga rozwijać strategiczne myślenie, działanie pod presją czasu, ćwiczy refleks i poszerza wiedzę.
Nie zapominamy o miłośnikach książek. Dla nich zawsze znajdzie się dobra książka i wygodne miejsce w bibliotece.
Zapraszamy do szkolnej biblioteki😃
Bal karnawałowy – Zabawa choinkowa
Oj działo się, działo … . Była zabawa, było głośno i było radośnie. W czwartek 23 stycznia nasi uczniowie ruszyli w tany. Jechali pociągiem, śpiewali kwa kwa kwa kwa, z Roksaną Węgiel, tańczyli w rytmie egzotycznej lambady i macareny. Byli krasnoludkami i pszczółkami… .
Wyszukane stroje i niecodzienny klimat balu przebierańców sprawiły, że oprócz zdjęć pamiątkowych, było mnóstwo śmiechu i zabawy. Myślimy, że była to niezapomniana imprezy dla uczniów.
Wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do tego, że nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się– serdecznie dziękujemy!
144
„Muzyka ludowa, taniec, mazowieckie pejzaże… - źródła inspiracji Fryderyka Chopina”
Zapraszam dzieci i młodzież (klasy 0 – VIII) do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „Muzyka ludowa, taniec, mazowieckie pejzaże… - źródła inspiracji Fryderyka Chopina”. Szczegóły konkursu w załączonym regulaminie. Termin składania prac upływa 21 lutego 2025r.
http://biblioteka.gmina.pl/gminny-konkurs-plastyczny-zapraszamy-do-udzialu.html
Konkurs na wykonanie zakładki do książki pt. „W krainie zorzy polarnej”
W ramach XIII Projektu Festiwal Zorzy Polarnej ogłaszamy konkurs na wykonanie zakładki do książki pt. „W krainie zorzy polarnej”. Adresatami konkursu są uczniowie klas I – VIII szkół podstawowych.
Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni twórczej uczestników przez poszukiwanie elementów kojarzących się z miejscami, w których występuje zorza polarna, z zimą jako porą roku, zimą w świecie zwierząt, roślin i środowisku naturalnym, a także promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowania książką.
Prace można nadsyłać do 18 lutego 2025 r.
W załączeniu przesyłam regulamin konkursu.
Do udziału w konkursie zaprasza
Stowarzyszenie TRAKT w Płocku
Archiwum Aktualności